XVI. Benedek pápa:

"Fontos emlékeznünk arra, hogy a legnagyobb karitatív tevékenység éppen az evangelizáció, azaz „az Ige szolgálata”. Nincs jótékonyabb, azaz karitatívabb cselekedet a felebarát iránt, mint megtörni Isten Igéjének kenyerét, az evangélium jó hírének részesévé tenni, bevezetni őt az Istennel való kapcsolatba: az evangelizáció az emberi személy legnemesebb és legátfogóbb fejlődését segíti elő."
( XVI. Benedek pápa. Nagyböjti üzenet 2013).

2020. március 14., szombat

Március 12.

Mt 25,34-40(az oltár szentségének és a testvér szentségének belső egysége)
34Aztán így szól a király a jobbján állókhoz: Jöjjetek, Atyám áldottai, vegyétek birtokba a világ kezdetétől nektek készített országot! 35Éhes voltam, és adtatok ennem. Szomjas voltam, és adtatok innom. Idegen voltam, és befogadtatok. 36Nem volt ruhám, és felruháztatok. Beteg voltam, és meglátogattatok. Börtönben voltam, és fölkerestetek. 37Erre megkérdezik az igazak: Uram, mikor láttunk éhesen, hogy enned adtunk volna, vagy szomjasan, hogy innod adtunk volna? 38Mikor láttunk idegenként, hogy befogadtunk volna? 39Mikor láttunk betegen vagy börtönben, hogy meglátogathattunk volna? 40A király így felel: Bizony mondom nektek, amit e legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, velem tettétek.

Jézus az utolsó ítéletről szóló példabeszédben azonosul aéhesszomjas, a beteg, az idegen emberrel: amit e legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, velem tettétek. Ha a Szentostyát szemléljük, megint magunkat kérdezhetjük: mit, kit látunk? Vajon a mi válaszunkaz éhes testvéremet látom, aidegenszomszédomat vagy a beteg családtagomat látom? Mivel az egész Krisztus van jelen a monstranciában, az egész emberiséget is ott láthatom vele együtt. Vagy más módon is feltehetjük a kérdéstKit helyezük el aOltáriszentség tartóbanA Szent Egyed közösség Vlk bíboros prágai közösségében elhangzott mondatátőrziamely egy karácsonyi ebéden hangzott el: „Ti a szegényeket helyeztétek el a monstranciába”. Az Egyház egész hagyománya elismeri, hogy a szegények Krisztus szentségei; kétségkívül nem azonosíthatók egyszerűen az Eucharisztia valóságával, de tökéletesen analóg és titokzatos módon megfelelnek neki” Aranyszájú Szent János beszédjeiben többször használja a fönti evangéliumi idézetet, hogy nagyon lenyűgözően leírja az oltáriszentség és a testvér szentségének belső egységét: „Szeretnéd tiszteletben tartani az Úr testét? Ne hagyjd figyelmen kívül őt, amikor mezítelen. Ne tiszteld őt itt a szentélyben selyemszövettel díszesenhogy utána elhanyagold őt ott kint, ahol hideget és meztelenségetszenved. Aki azt mondta, hogy Eén testem (Mk 14,22), ugyanaz, aki azt mondta: Éhesen láttatokengem, és nem adtatok ennem (Mt 25,42), és amit e legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, velem tettétek. (Mt 25,40). Mire jó, ha az eucharisztikus asztal arany kehelyekkel pazarul meg van terítveha őközben éhezik? Kezdd el jól lakatni az éhezőtés majd utána díszítsd az oltárt azzal, ami megmaradt.Aranyszájú Szent János rávilágít itt a szétválaszthatatlan kötelékre, ami az Eucharisztia és a szegényekkel való szolidaritás között áll fennKérjük ma, hogy a Szentlélek egyre mélyebben vezessen el minket eszétválaszthatatlan válóság titba, Krisztussal való egységnek a titkábaaz oltár szentségének és a testvér szentségének belső egységének megértésébe
Feladat a mai napra: Odafigyelek a körülöttem lévő emberek szükségleteire. Amennyiben tudok, segítekrajta.